Capoeira Tarihi
Capoeira Brezilyalı köelelerin muhtemelen 16. Yüzyılda ortaya çıkardıkları savaş sanatı, spor ve müzik içeren bir savaş sanatıdır. Brezilya portekizce'sinde anlamı büyük ormanlarda küçük ağaçsız alanlardır. Dövüş sanatının anlamıda buradan gelmektedir.

 Brezilya'da yaşayan afrika kökenli kölelerin kendilerini savunmak için geliştirdikleri bu saldırı kökenleri spor bugun dünyanın 48 ülkesinde resmi olarak yapılmaktadır. Estetik görünümü ve katı formlara sahip olmayışı Capoeirayı diğer savunma sporlarından ayırır. Bazı insalara göre Capoeira bir savaş sanatı, savunma sanatı yada sadece bir dans olabilir, Brezilya'daki Capoeira'nın kökenlerini yaratan köleler için "özgürlüğe giden yol" olarak kabul görmüştür. Capoeira, roda denilen insanlardan oluşan bir çember yada yarım daire içerisinde iki kişi ile belli stillerde ve ritimlerde oynanan bir oyundur. Bu oyun adına "jogo" denir. Roda çemberinin ve jogo oyunun belli töresel kuralları vardır.

 Roda orkestrayı da içinde barındırır. Oyun müzik eşliğinde saldırı ve savunma kavramları temel alınarak oynanır. Bu oyunda rakipler birbirine ağırlıklı olarak fiziksel ve zihinsel üstünlük sağlamaya çalışır.

 Capoeira; Angole ve Regional adı verilen iki temel stil halinde oynanan bir oyundur. Her iki stilde de kurallar oyunun anlamı ve amacının bilimesi, uygulamadan çok daha önemlidir. Capoeira ile ilgilenen bir kişi öncelikle bu kültürün gerçek felsefisi ve kurallarını öğrenebilmek için bir hocadan eğitim almalıdır. Capoeira'nın amacı, felsefesi geleneksel kuralları, orkestrası, enstrumanları, ritim ve şarkıları, oyunu ile bir bütündür. Capoeira'da kurallar gelenekseldir ve çok önemlidir...