Mestre Pastinha (Vicente Ferreira Pastinha) 1889 - 1981
 Kendinden yaşça büyük bir çocuğun onu defalarca dövmesine tanık olduktan sonra Pastinha'yı kanatları altına alan Benedito adlı Angola'lı bir Afrikalıdan Capoeira'yı öğrendiği söylenmektedir. Küçük yapısına rağmen 16 yaşında pastinha kasabanın berbat bölgesindeki bir kurmarhanede fedai oldu. Bimbanın okulunu açmasından bir kaç yıl sonra ilk akadenisini açtı.

 Hem karizması ve liderliği hemde diğerleriyle arkadaşça ilgilenmesi nedeniyle geleneksel capoeira angola'yı görmek isteyen sanatçı ve aydınların buluşma noktası olarak akademisine ün kazandıran sağdık öğrenci ve capoeirista gurubunu cezbetmeyi başardı. Pek çok özdeşi kullanması nedeniyle capoeira filozofu ve angolanın isim babası olarak bilinmektedir. En sevdiği sözlerinden biri "Capoeira ê Para Homen, Menino e Mulher, So Nao Aprende Quem Nao Quiser"dir. ("Capoeira erkekler, kadınlar ve çocuklar içindir. Öğrenmeyenler sadece istemeyenlerdir.") Tıpkı oda bimba gibi malandragem felsefesinden iyi anlardı ve cebinde 2 kenarından bilenmiş küçük bir orağı nasıl taşıyacağını anlatırdı. ("Eğer 3. bir kenarı olsaydı onuda bana zarar vermek isteyenler için bilerdim") demeye bayılırdı.

 Ne yazıkki devlet otoritelere akademisinin olduğu Largo do Pelourinho'yu düzeltme bahanesi altında ders alanını kamulaştırdılar. Yeni bir yer için söz vermelerine rağmen asla bu sözlerini yerine getirmediler. Hayatının son yılları hüzünlüydü kör ve terkedilmiş son günlerini küçük bir odada geçirmişti. Onun en iyi iki öğrencisi, Joao Grande ve Joao Pequeno, günümüzde onun anısını yaşatmaktadırlar...